Αθλητική Ημέρα

Αθλητική ημέρα – Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία

“Τρέχω για το ΕΥ”

Η αθλητική ημέρα πραγματοποιήθηκε στις 29-9-2023 στο σχολείο μας. Οι μαθητές μας χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση και καλαθοσφαίριση. Στόχος ήταν η εκγύμναση του σώματος, η άμιλλα, η ικανοποίηση, η χαρά…..

Συνεργάστηκαν όμορφα, απόλαυσαν την όμορφη μέρα και ίσως να …. ζεστάθηκαν λίγο παραπάνω και να κουράστηκαν…. όμως το χαμόγελο δεν έλειψε από το πρόσωπό τους. Κι εμείς αυτό επιθυμούμε: τα παιδιά μας να είναι χαρούμενα.

Ταυτόχρονα, η ιδέα της ημέρας προσεγγίστηκε και … σε ξένη γλώσσα. Το παρακάτω ποίημα έγραψαν στα αγγλικά με τη βοήθεια της καθηγήτριάς τους οι μαθήτριες Κ. Ζαγκλίρη Γ1, Ελ. Σιαφλά Γ2, Μάρθα Μαρία Σαρανταυγά Γ2, Ευγενία Δελή Γ1

SPORTS DAY

This is one of my favorite days

because everyone plays.

There are sports for all,

like football, volleyball and basketball.

We have fun together when we play

on this wonderful day.

We are having the best time ever

and we wish this day would last forever.

Το σχολείο μας συμμετείχε και στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΕΥ» στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού. Το εκπροσώπησαν μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου οι οποίοι με στόχο την ευδαιμονία προβληματίστηκαν με τις έννοιες: εύνοια, ευπάθεια, ευγένεια, ευθυμία, ευπείθεια, ευαγγέλιο, ευφορία, ευγνωμοσύνη, ευχαρίστηση, ευλάβεια, ευχαριστία, ευμένεια, ευψυχία, εύελπις…. που ανακάλυψαν σε λεξικά της Αρχαίας και Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

Παίζοντας, στη συνέχεια, καθοδηγώντας τον «τυφλό» συμμαθητή τους ή προσπαθώντας να οδηγήσουν με νοήματα ο ένας τον άλλον σε συγκεκριμένα σημεία στη βεράντα του σχολείου ή κινούμενοι στο χώρο και καταλήγοντας να αγκαλιαστούν όλοι μαζί ….. αντιλαμβάνονται την αξία των παραπάνω όρων αλλά και της συνεργασίας, της ουσιαστικής επικοινωνίας, της χαράς που αισθάνονται … αντιλαμβάνονται πώς όλα αυτά μπορούν να κατευθύνουν στην ευδαιμονία. Ναι, τα παιδιά –όπως και όλοι μας – παρεκκλίνουν  από τον στόχο αλλά η ουσία είναι η άμεση ….. ευθυγράμμισή τους/μας!!!

Και το σύνθημά μας: «Ευδαιμονία: η ευθύνη μας στην κατάκτησή της»

Σημείωση: Το σχολείο μας συμμετέχει στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΕΥ» και με ανάρτηση στον “χάρτη της ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑΣ ΤΟΥ ΕΥ” στην ιστοσελίδα του BE ACTIVE: https://beactive.hoa.org.gr/

Επίσης, σχετικό video έχει αναρτηθεί στο κανάλι του Σχολείου μας στο Yοu Tube στη διεύθυνση: https://youtube.com/shorts/XVE6KKyGT3c?feature=share

Το video δημιούργησε ο Σπύρος Ζιωζιώκος, Γ1